Skrunda-1: nuo kraupios tylos iki Disneilendo

Gerai, kad nepaklausėme patarimo iš Skrundos link Skrundos-1 karinio miestelio keliauti pėsčiomis. Pasirodo, prieš tai automobiliu važiavę kolegos, primetę iš akies atstumą, jį gerokai sumažino. Ką gi, ne iš blogos valios.

Vienintelis Skrundos taksistas sutiko nuvežti į sovietmečiu slaptą karinį objektą, bet prigrasino niekam apie tai nepasakoti. Mat jis rizikavo prarasti licenciją.

Kai keliavome į Skrundą-1, tai dar nebuvo visiems smalsuoliams atviras objektas. Tad taksistas išleido prie įvažiavimo ir nieko nelaukdamas nuskubėjo į miestelį. Kariniame miestelyje dar nebuvo rengiamos ekskursijos, visur kabėjo įspėjimai nelįsti į vidų.

Dar buvo ir pakelėje likęs slapto objekto liudytojas – autobusų stotelė, pavadinta „Kombinats“. Koks kombinatas tarp miškų ir pelkių?

Skrunda-1 pasitiko tyla. Ją sudrumsdavo tik virstelėjęs lango rėmas, vos besilaikančio stiklo virptelėjimas. Aplink nė gyvos dvasios. Sunku patikėti, kad kariniame objekte prieš kelis dešimtmečius sutilpo 5 tūkstančiai žmonių, skambėjo rusų kalba, karinės technikos džeržgesys.

Ryškiaspalviai tapetai, šeimininkų palikti baldai, daiktai. Kažkaip nedrąsu brautis į kažkieno gyvenimą, kad ir buvusį. Daugiabučiai, kuriuose gyveno karininkai ir kareiviai, atviri. Šalia – ligoninė, sporto salė, valgykla ir išvisi neaiškios paskirties patalpos.

1980 metais pradėtoje statyti Skrundoje-1 buvo du balistines raketas galintys užfiksuoti radarai „Dnepr“ ir „Dniestr“. Vėliau buvo įrengtas, taip ir nepradėjęs veikti, — „Darjal“. Savaime aišku, kad jiems aptarnauti Latvijos žemėje įsikūrė aukščiausio lygio specialistai.  

Ilgainiui Skrunda-1 tapo kaip atskira valstybė, kurioje veikė ne tik ligoninė, vaistinė, parduotuvė ar mokykla, bet ir elektrinė, vandens bokštas. Karinis miestelis buvo akylai saugomas. O apsaugos komandai Skrundos-1 pakraštyje buvo pastatyta net pora trijų aukštų kareivinių. 

Net iš Latvijos išvedus sovietų armiją kariškių šeimos dar kurį laiką liko Skrundoje-1. Bet apie 1995-uosius buvo priverstos trauktis ir jos. Per ketverius metus jų čia nebeliko. Pasitraukdami rusų kariškiai susprogdino radarus.  

Ilgą laiką Skrunda-1 traukė aštrių pojūčių mėgėjus, nes priklausė privatiems asmenims, kurie kariniu miesteliu nesirūpino. Neseniai Skrundą-1 už 12 tūkst. eurų nupirko Skrundos savivaldybė ir ši vietovė tampa savotišku Disneilendu. Už 4 eurus nusipirkus bilietą, čia galima atvažiutoi iš Rygos su ekskursija, gidu ir vaidinimu. Kraupaus lango rėmo virstelėjimo Skrundoje-1 nebeišgirsi.