Jeigu internete ieškosite informacijos apie šią Armėnijos sostinės Jerevano įdomybę, tai daugiausia pasakojimų rasite apie vaikų geležinkelį. Tai – jau nebeveikiantis siaurukas, kurį kadaise aptarnaudavo suaugusieji, padedami vaikų.
Nors vis dar skelbiama, kad kelionė vaikų geležinkeliu kainuoja 300 dramų (apie 70 centų), neapsigaukite. Nukeliavę iki stoties Razdano upės slėnyje rasite apleistą stotį ir apverktinos būklės traukinio vagonus bei šilumvežį.
Tačiau lankytojų netrūksta iki šiol. Todėl, kad tai — ne vien siaurukas, daugeliui sukeliantis vaikystės prisiminimus, bet ir ištisas pramogų parkas. Deja, kaip ir daug kas Jerevane apleistas, nykstantis. Bet ir savotiškai žavus.
Jaunos jerevanietės aptikusios, kokia puiki vieta fotosesijoms yra pramogų parkas. Ateina ne tik jaunimas. Po parką tarp seniai nebeveikiančių atrakcionų vaikštinėja penkiasdešimtmečiai, vaikus čia atveda tėvai. Juk nežinia kiek šis pramogų parkas dar gyvuos, nes šalia esantis vargingas Kond rajonas jau griaunamas, kyla pastatai, kuriuos galima drąsiai vadinti beskonybės viršūne.
Apie Kond – kitą kartą. Juk pramogų parke dar galima prisėsti ant išlikusio suolo, prisiminti savo vaikystę, o vyresniems – palyginti savo prisiminimus su tuo, ką mato. Juk tais laikais parkai buvo panašūs, su linksmais personažais, be jokių pašalinių minčių. Dabar belieka atsidusti, kad vieno ar kito atrakciono šiais laikais jau neleistų. Žeidžia, išnaudoja, skatina – ech, kiek žodžių prigalvota siekiant drausti!
Beje, žemėlapiuose pramogų parko veltui ieškosite. Jis jau ištrintas, likęs tik vaikų geležinkelis, bet ir tas be Džiaugsmo ir Pionierių stočių, nors jų apleisti pastatai tebestūkso.
Pasivaikščiojimas siauruko bėgiais – pamėgta Jerevano gyventojų pramoga. Čia nutolsti nuo didelio miesto triukšmo, šalia Razdano upė, medžiais apaugęs geležinkelis, o centras – visai netoli.
Vaikų geležinkelis saugo ir neįmintų paslapčių. Siauruku priėjęs tunelį ant jo gali pastebėti skaičius „1956“. Tai lyg ir turėtų būti statybos metai, bet istorijos žinovai tvirtina, kad šį tunelį galima pamatyti 1950-ųjų kino kronikoje. Vadinasi, jis pastatytas anksčiau.
Kita paslaptis – kam iš viso to tunelio reikėjo? Galima sakyti, kad tai tik medžiais apaugusi arka, virš jos jokio kalno nėra. Galbūt statinys iškilo, kad vaikams būtų įdomesnė kelionė?
Vaikų geležinkelis buvo nutiestas dar 1937-aisiais. Toje vietoje ir anksčiau buvo geležinkelis, o vaikams skirta linija siekiant juos sudominti geležinkelininko profesija. Todėl vaikai buvo kviečiami padėti suaugusiems. Pasakojama, kad anksčiau vyresnis būdavo tik šilumvežio mašinistas, o vagonus aptarnaudavo vaikai.
Iš pradžių savadarbius vagonus tempdavo garvežys, vėliau atsirado šilumvežis. Kadangi antros vėžės nebuvo, tai kelionė atgal būdavo keleiviniais vagonais priekyje.
Tai laikais vaikų geležinkelis buvo jokia naujiena, jų buvo nutiesta daugybėje miestų. Ir paskirtis buvo panaši – kad padėdami suaugusiems vaikai pagalvotų, kuo norės būti užaugę. Dabar tai būtų neįmanoma, nes net menkiausias mažylio darbelis iš karto būtų uždraustas.