Saro, kas tie milžinai, pakėlę akmenis?

Atsakyti į šį klausimą nepajėgia net šiuolaikiniai mokslininkai. Tad Saro kaimelis pelnytai laikomas viena paslaptingiausių vietų. Tiksliau, jo pakraštyje esantys megalito statiniai.

Aišku tik viena – jie bronzos amžiaus. Tad didžiuliams akmens luitams – daugiau nei 2 tūkst. metų.

Kodėl senovės žmonės vietovėje, kur apačioje sraunius vandenis neša Mtkvari upė, sukrovė didžiules akmenų krūvas, neaišku. Ir kokios jėgos reikėjo taip sukelti vieną luitą ant kito? Taip, šie akmenys buvo puiki statybinė medžiaga. Iš likusių nepanaudotų puikiai matyti, kaip gamta pati pasidarbavo, kad tie luitai puikiai tiktų vienas prie kito.

Megalito statinių šalia Saro primėtyta kelių tūkstančių kvadratinių metrų teritorijoje. Mėgindami įminti jų paslaptis mokslininkai juos skirsto į tris dalis.

Tai – aukštutinė ir žemutinė bei naujoji tvirtovės. Nežinia, kada jos išgyveno pakilimo, kada nuopuolių metus. Iš archeologinių kasinėjimų aišku tik tai, kad gyvenimas čia virė net iki feodalizmo epochos.

Suprantama, kad akmenys tvirtoves saugojo nuo priešų. Tačiau iki 4 metrų sienų storis vėl priverčia nusistebėti.

Niekas neišsiaiškino ir kokie statiniai buvo suręsti po žeme, o jų, pasak mokslininkų, būta daug. Požemių yra ir po naująja tvirtove, kurią vietiniai vadina bokštu. Jis smarkiai apgriuvęs. Gali būti, kad jį ir požemius sugriovė žemės drebėjimas.

Saro žavi ne įspūdingomis panoramomis. Sako, kad kaimelyje tvyro puiki energija. Gali būti, kad jos poveikį pajuto ir šalia megalito statinių įsikūrusios vienuolės. Jos tikrai kitokios.

Paprastai vienuolės Gruzijoje atrodo susikausčiusios, uždaro būdo. Kas kita Saro. Iš pradžių net imi galvoti – tai vienuolė ar paprasta kaimo moteris? Viena jų paknopstomis atbėgo, kad atvykėliams atrakintų cerkvės duris ir dar kelis kartus atsiprašinėjo, kad kelias minutes užtruko. Ir pasišnekėti su Saro vienuolėmis galima, neatsako į klausimus vienu žodžiu.

Tik niekas nepasakys — stebuklus daro iš milžiniškų akmenų trykštanti energija ar tiesiog toks nuostabioje vietovėje vienuolių gyvenimą pasirinkusių moterų būdas.